Eilse päeva üheks tippuudiseks oli see, et osad inimesed saavad liiga palju vanemahüvitist. Postimehe artiklist "Kõrgeimat vanemahüvitist saab 730 lapsevanemat" ei saanud ma tegelikult aru, milles probleem on või kes ja miks niisuguse teema üldse tõstatas.
Need inimesed, kes on riigile palju makse maksnud, saavad rohkem, kui need, kes vähem maksid. Minu meelest vägagi õiglane.
Paistab, et paljudele pole tähtis mitte see, et nemad vähem raha saavad vaid hoopis see, et mõni teine neist rohkem saab. See on ju ebaõiglane!
Loogiline, et kes rohkem makse maksavad, need saavad ka rohkem ja emapalga eesmärk on säilitada lapsega kodus olemise ajaks samaväärne elamistase, mis ennem.
kes teenivad enam, nende püsikulud on ka suuremad ja kui nende sissetulekud väheneksid, oleksid nad kohe võlgades – järeldus, kui emapalk oleks väiksem, sisi nad lihtsalt lapsi ei saakski endale lubada.
need kes vähem teenivad ei saa sellest ise ennem aru, kui hakkavad ka enam teenima, et nende kulud kasvavad samavõrra. see ongi elatustase ja selel säilimine!
Noh, sotsiaalse õigluse mõttes on see mingitpidi jama. Malle saab sama töö (väikelapse kasvatamine) ees rohkem/vähem kui täpselt sama asja tegev Pille.
Aga emapalga eesmärk ei ole ju sotsiaalne õiglus! Emapalga eesmärk on suurem iive ja kui seda saab diskrimineerivate vahenditega paremini saavutada, siis miks mitte. Aga kes (poliitikutest) julgeks seda kõva häälega välja öelda?
ma arvan, et sa (nagu nii mõnedki veel …)ei saaks sellest kunagi aru. sellest on kahju, see on nende traagika, kes SAAVAD aru, mis ja kus on totaalselt valesti.
Ma võin nõustuda sellega, et on halb, et osad saavad liiga vähe.
Sellega, et kõik inimesed on võrdsed ja peaksid kõiki hüvesid täpselt võrdselt saama, ma nõus ei ole.
Nad võiks avaldada arvu, et kui paljud maksimaalset emapalka saavatest emadest emapalga aluseks olevale perioodile eelneva(te)l aastal miinimumpalka said. Sest seda ju vihjatakse pidevalt, et seni ümbrikust suhu elanud tsikid pannakse korraks maxpalga peale ja pärast elavad riigi kulul.
Aga see arv on ilmselt mõttetult väike ja seda ei ole moekas avaldada, kuna jääks mulje, et emapalk on midagi head ja töötavat.
aga zeeta, kirjuta, mis ja kus siis valesti on?
eriti masendav on see, et kogu selle loo ajendiks oli: Sotsiaalminister saatis e-õigusesse kooskõlastusringile valitsuse määruse eelnõu, millega kinnitatakse keskmise sotsiaalmaksuga maksustatava ühe kalendrikuu tulu suuruseks 11 250 kroon.
See on asi, millel baseeruvad suur osa igasuguseid tasusid ja asju, aga nagu aamen kirikus võeti selle seos AINULT vanemahüvitise osas, mitte miski muu asja osas.
Tundub olevat lõputu teema aga kuna olen elus väga palju reisinud, võin kindlalt väita, et oleme maailmas ühe parima sünnitust ergutava süsteemiga riik. Super asi ja patt oleks vigiseda, kõik kes mu välismaalastest tuttavatest sellest kuulnud on ei suuda oma lahtivajuvaid suid enam sulgeda ja mainivad ära, et peaks Eestisse tulema lapsi saama.
Õiglane või mitteõiglane – töötuskindlustuse, haigusrahade ja puhkusetasude väljamaksmisel ei vaidle keegi, et need peaksid olema sõltuvuses palgast ja varem tasutud sotsiaalmaksust.
EPL:”Sotsioloog Andrus Saar on seisukohal, et Eesti sotsiaaltoetuste süsteem jagab raha sageli ebaõigelt ning näiteks vanemahüvitise ülempiiri peaks julgelt langetama.”
Mindagu pekki, palun. Vanemahüvitis ei ole ju TOETUS, see on pigem PEIBUTIS. Hoopis teine asi ja teise eesmärgiga…
Well. Ma ütleks nii, et see “emapalk” võiks olla ülempiirilt väiksem, kuid ajaliselt kestvuselt pikem. Miinimum võiks olla 24 kuud. Peale seda saaks laps juba sõime minna. Meil on see mure, et on suur emapalk ja edaspidi on igasugu toetusi väga vähe. Lapsevanemate maksusoodustust ka kärbiti. Ma arvan, et selle toetuste jama sellisel kujul võiks ära lõpetada ja asendada oluliselt rohkem maksusoodustustega vanematele. Siis riik mitte ei “anna” sulle X krooni vaid sa ISE teenid X krooni ja riik lihtsalt ei võta seda ära. Kusjuures, tulumkasuvabastus peaks olema igakuine, mitte kord aastas tagastus. Kolme lapse pealt võiks ühe vanema palk (eeldusel, et inimesed on seaduslikus abielus ja elavad koos) olla juba 100% tulumaksuvaba. Ühtlasi motiveeriks see inimesi ka oma kooselu seaduslikult registreerima.
Ma päean jälle ühe korra Offiga täiesti nõus olema.
aga teeme võrdõiguslikkuse, teeme siis nii, et need vähem palka saavad maksavad suuremapalgalistega sama palju makse ;)