Juba pikka aega on mind uue Tallinn.ee lehe juures huvitanud see, et mis imeasi küll võiks peituda lingi “Minu Tallinn” taga. Miskipärast peab sinna ID-kaardiga sisse logima. Kuna mul tavaliselt pole ID-kaardi lugejat arvuti küljes, siis ei saanud ma seda pikka aega teada. Olin isegi natuke kurb, et olen uut lehte maha teinud ja äkki ebaõiglaselt, äkki on peale sisselogimist kõik ilus ja hea...
Nüüd võtsin asja kätte ja uurisin välja, et mis seal siis ka peale sisselogimist head leida võib.
Vastus on, et ei miskit. Kui keegi annaks auhindu ID-kaardi kõige mõttetuma rakenduse eest, siis oleks tallinn.ee väga hea kandidaat esikohale.
Peale seda, kui inimene on ID-kaardiga lehele sisse loginud, saab ta endale salvestada järjehoidjaid. Ja see on kõik. Jah, täpselt, sisseloginud kodanik saab endale lemmiklinke salvestada.
Praktikas näeb asi välja niimoodi, et kasutaja klikib linki “Minu Tallinn”, klikib “Sisene”, sisestab ID-kaardi PIN1 koodi ja sattub esilehele. Peale sisselogimist on muutunud see, et lehe allservas on näha salvestatud järjehoidjad ja on tekkinud võimalus uusi lisada.
Kui nüüd lehel ringi navigeerida, siis aeg-ajalt, aga mitte iga kord, kaob see järjehoidjate salvestamise võimalus jälle ära. Kui nüüd menüüst uuesti “Minu Tallinn” valida ja klikkida “Sisene”, siis visatakse kasutaja sisselogituna, ilma uuesti PIN-koodi küsimata, uuesti esilehele ja järjehoidjate lisamise võimalus tuleb tagasi.
Kuidagi peaks olema võimalus endale ka mingisuguseid teateid saada aga seda võimalust ma ei suutnud leida. Võibolla on see kuidagi seotud sellega, et kui ma esitan linnale miski dokustaadi, siis vastust saan pärast sisselogimist tallinn.ee lehelt näha. Ei tea.
Igaks juhuks proovisin nii Firefox 2.0.0.14 kui ka IE6.0.2900….’ga. Nii funktsionaalsus kui lehe käitumine tundusid samad olevat.
* * *
Tagasi tulles selle “Kõige mõttetum ID-kaardi rakendus” võistluse idee juurde. Siin on minu meelest kaks võrdväärset konkurenti:
A: Tallinn.ee ID-kaardi rakendus
B: ID-kaardi kasutamine autoakna jääst puhastamiseks
Kas ma jätsin mõne olulise rakenduse võistlusest välja...?
Selle Minu Tallinna kohta on ka väga meeleolukas lõik Marvet Petsi ettekandes, mille ta tegi kuskil Äripäeva seminaril. E-turundus vist.
Ta katsetas seda samamoodi. Esitluse video ja slaidid leiab Petsi blogist. Minu Tallinn on kuskil viimases veerandis.
Ma olen olude sunnil pidanud osalema ühe mõttetu portaali ehitamises, kus põhifunktsionaalsust realiseeriti viimasel hetkel, kuid siis, kui aega oli, tegeldi bookmarkide ja blogide ja jumal teab veel mille toega, mida antud saidi sihtgrupp tänu paremate alternatiivide olemasolule kunagi kasutama ei hakka. :)
Kas sa lehekülje lemmiku salvestamist kah proovisid? Paljudel puhkudel öeldakse seepeale, et see lehekülg olevat juba salvestatud.
Kui aga lemmiku salvestamine õnnestub, siis tekib sinna nimekirja lemmiku URL – jah, see tallinn.ee/g1234x234 kujul olev asi. Äärmiselt praktiline on omada nimekirja krüptilistest URLidest.
Ehk rakendus ise on jabur, aga selle toimimine veel jaburam.
Need pole üldse võrreldavad asjad. Autoakna puhastamine jääst on eluks (või vähemalt sõitmiseks) vajalik. Bookmarkide salvestamine seevastu ei ole vajalik, sest see funktsioon leidub igas brauseris, samuti on olemas del.icio.us jne jne. Seega, tallinn.ee juhib pikalt :)
See lingimärkmiku teema e-riigi rakendustes on müstika olnud alati. ajal vaatasin samuti kiire kriitilise pilguga otsa eesti.ee e-riigi portaalile ja e-lingid, ISKE ja veoload on tavakodaniku vaatekohast ikka “väga seksikad teenused” …
Seda postitust saab nüüd siis ka EPL paberlehest lugeda. Ilmus 05.05.2008, lk 11, all paremas nurgas.