E-hääletamisest

E-HääletusTahtsin moeka kodanikuna e-hääletada. Läksin lehele valimised.ee, ja klikkisn “HÄÄLETA SIIN” nuppu. Peale PIN1 sisestamist näidati mulle mu nime ja isikukoodi mille peale klikkisin “Edasi”. Siis saadeti mind pikalt sest mu brauser ei toeta ActiveX komponentide kasutamist.

Ma teadsin tegelikult juba enne, et Firefoxiga e-hääletada ei saa, aga tahtsin lihtsalt näha, et kaugele jõuab. Miks nad kohe peale “HÄÄLETA SIIN” klikkimist ei võiks mulle öelda, et ma peaksin endale Valijarakenduse EXE-versiooni tõmbama? Pool minutit elust jälle mõttetult raisatud. :) Muideks, Google Chrome kasutades jõuab täpselt sama kaugele.

Nagu ka Europarlamendi valimistel, olin ma ka nüüd dilemma ees: kas ma peaksin kasutama allatõmmatud valijarakendust või siiski IE käima panema? Kumb oleks innovaatilisem lahendus? Aga kumb variant oleks eetilisem? Lõpuks proovisin mõlemat viisi.

* * *

Minu mälu järgi on eelmistel kordadel olnud nii, et kui sa peale e-hääletamist lähed valimisjaoskonda ja seal paberil hääletad, siis see tühistab su e-hääle. Sellel korral on sama moodi aga ühe erandiga - e-hääle tühistab vaid eelhääletusel (12.10 - 14.10.2009) antud paberhääl. Valimistepäeval 18.10.2009 antud paberhääl su e-häält ei tühista.

* * *

Kui sa veel ei ole valinud, siis tee seda E-meetodil sest eesmärgiks on seatud 100 000 e-hääletajat! Rohkem infot leiad #idee2009 ürituse kohta Facebooki kommuunist, #idee2009 lehelt ja Twitterist.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #
14 comments on “E-hääletamisest
 1. BC ütleb:

  Saad sa lingata, kus see muidu kirjas on? -> e-hääle tühistab vaid eelhääletusel antud paberhääl.

 2. Ülo ütleb:

  Ma üritan juba teist päeva e-hääletada ja mitte kuidagi ei taha see valimised.exe minu arvutisse jõuda. Vahepeal näitab allalaadimise kiiruseks 1,4kB/s, aga fail pole siiani kohale jõudnud. IE ilmselt tahaks tõmmata samas mahus ActiveX komponente alla, mis samuti ei jõua kohale. #fail, #eriik

 3. Aarne ütleb:

  BC: Kui e-hääletamise lõpuni teed, siis viimasel lehel on kirjas. Samuti on see ära märgitud praegu http://vvk.ee/ esilehel olevas uudises “Algas elektrooniline hääletamine”.

  Ülo: Kindel, et netiühenduse viga pole? Minul tuli valimine.exe lupsti kohale ja töötas täiesti probleemivabalt.

 4. Gerd Tarand ütleb:

  Minul igatahes töötas veebilehitsejaga hääletamine ilusasti. Muidugi, ma olen ka üks neist kes veel mingil põhjusel igapäevaselt IE-d kasutab.

  @BC. See tuleneb kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadusest 50 pügala juurest:

  6) Valijal on õigus oma elektrooniliselt antud häält muuta:
  1) hääletades uuesti elektrooniliselt käesoleva seaduse § 44 lõike 2 punktis 3 ettenähtud ajal;
  2) hääletades hääletamissedeliga kuuendast päevast kuni neljanda päevani enne valimispäeva käesoleva seaduse §-des 46–49 või §-s 51 ettenähtud korras.

  https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13177007

  Samuti on see kirjas elektroonilise valimise rakenduse viimastel lehtedel koos kinnitusega, et oled hääletanud.

 5. Sten ütleb:

  Aga näiteks Win7-ga ei saagi vist üldse e-hääletada, sest IE8 ei suuda autentida ja valimine.exe rakendus teatab operatsioonisüsteemi veast.

  Natuke nõme, et see e-riik kogu oma Windowsi-armastuse juures kõige uuemat Windowsi siiski ei suuda toetada.

  Saatsin ka põhjaliku kirja abi@valimised.ee aadressile selle kohta, eks näis, kas vastavad.

 6. Peeter Marvet ütleb:

  @aarne – see, et valimispäeval ei saa ümber hääletada, on juba iidamast-aadamast… kui mälu ei peta tehti see muudatus pärast seda kui Rüütel seaduse tagasi lükkas. ehk sisuliselt muudeti asi ümberhääletamist eel- ja e-hääletusega piirates tiba ebaturvalisemaks (samas muutes protsessi ka tiba veakindlamaks, st valimiste päeval ei pea komisjoni jõudma info kodanikest kelle e-hääl tuleks tühistada).

 7. Henrik Aavik ütleb:

  Ise olen nii innovatiivne, et hääletan valimistel kasutades Mobiilset ID-d, ehk siis alles järgmistel või ülejärgmistel, if ever. EMT lubas küll juba eelmisteks valimisteks M-hääletust, kui ma õigesti mäletan, aga mida ei ole, seda ei ole. Niisiis seekord lähen jala kohale, kuna riik ei ole veel piisavalt e-valmis mu jaoks.

 8. Tavaline Inimene ütleb:

  Minu kogemus näitas, et ActiveX asja installeerimiseks peab IE töötama administraatori õigustes. Tavaksutajana jääb IE sinna installeeri ActiveX komponent kohale näotult passima, ei mingit veateadet ega midagi. Kes iganes neid asju arendab ei adu vist üldse misasi testimine on.

 9. peep ütleb:

  Win7-ga saab hääletada väga edukalt, tegin seda ise + veel 3 hõimkonna liiget.

  Juhendid kuidas tööle saada siit:

  http://blogs.msdn.com/evangelism/archive/2009/05/07/windows-7-rc-ja-id-kaart.aspx

  Aga Firefoxiga hakkab kohe funkama, see on vaid IE jaoks.

 10. Ülo ütleb:

  Aarne: Internetiühendus on korraliku kiirusega, ise olen oma arvutites administraatoriõigustes. Testinud olen: Windows 7 ja IE8 ning FF 3.5.3 ja windows XP ja IE8 ning FF 3.5.3. Mõlemas masinas sama probleem. Kirjutasin ka abi@valimised.ee. Sain automaatvastuse, et ticket on püsti helpdeskis, aga vastust pole laekunud. Eks ma proovin kodus ka ükspäev ära, aga teised kolleegidki tahakid võib-olla hääletada.

 11. Aarne ütleb:

  Ülo, lase usaldusväärsel sõbral valijarakenduse .exe alla tõmmata ja endale meiliga saata.

  Huvitav, miks seda .exe’t enne alla ei saa laadida, kui end PIN1’ga ära oled autentinud?

 12. Kristo ütleb:

  Sul siis vedas. Minul oli see hääletamise katse veel keerulisem. Peale mida ma veendusin jälle, et ID-kaart kui selline võib ilus asi olla aga töötavat rakendust ei ole olemas.
  http://www.kivisaar.com/itblog/10/2009/952/id-kaart-eesti-moodi.html

 13. Aarne ütleb:

  Võib-olla ma olen mingi imelik aga minul asi lihtsalt töötab. Ilma mingeid häkke tegemata. Ma tean, et minusuguseid on veelgi.

 14. Ülo ütleb:

  Aarne: asi laheneski nii, et tõmmati .exe mujal alla ja pandi sisevõrku üles. Ilmselt meie tulemüür umbusaldas seda faili.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*