Ka ID-kaardiga võib petta saada

Toetan astmelise tulumaksu kehtestamist Eestis!Nii, nagu Reformikad tegid Brüsseli kampaania, tegid ka Keski omad enda ID-kaardi proovimise saidi keskerakond.ee/tulumaksu. Kahjuks ei saa ma nendega üldse rahul olla.

See, et turvasertifikaadiga (Väljaandjad Keskerakond ja Pointree OÜ) mingi jama on, on juba niisuguste kampaaniate puhul tavaline. See, et ID-kaardi proovimine on seotud astmelise tulumaksu kampaaniaga, on jama.

Juhiks tähelepanu kasutustingimuste mõnedele punktidele:

3. Kampaania eesmärgiks on koguda toetusallkirju astmelise tulumaksu kehtestamise poolt Eestis ning propageerida ja õpetada ID-kaardi kasutamist.
. . .
5. Kampaanias osaledes läbib osaleja e-hääletusele sarnase protsessi. Kampaania läbiviija kinnitab, et Kampaania e-hääletuse õppekeskkond ei jäljenda Eesti Vabariigis kehtiva e-hääletuse keskkonna välimust ega sisu.
. . .
11. Kampaanias ID-kaardiga osaleja on kohustatud sisestama enda isiku tuvastamiseks õige PIN1 koodi. E-valimistel on hääletamise kinnitamiseks vajalik PIN2 sisestamine, kuid kuna antud Kampaania raames ei oma antud hääled juriidilist mõju, siis PIN2 ei küsita.

Kõvad mehed, nagu mina, loomulikult ei loe ei kasutustingimusi ega -juhendeid enne, kui häda käes. Mina lendasin saidile peale, lubasin vigast sertifikaati kasutada, sisestasin PIN1, täitsin mõned väljad ja vajutasin "Allkirjasta ID-kaardiga" (vms). Siis jäin ootama, et millal mult PIN2 koodi küsitakse, et allkiri anda aga selle asemel anti mulle teada, et olen toetusallkirja juba andnud. Aargh!

Loomulikult pole süüdistada kedagi peale iseenda ja juriidiliselt on kõik korrektne.

Moraal: enne ID-kaardiga mingite operatsioonide tegemist tasub ALATI kasutustingimusi lugeda.

Ja e-Hääletamise hea tavaga niisugune asi minumeelest kokku ei lähe. Keskerakond sellele valmimise ajal, 2007 aastal, alla ei kirjutanud.

See postitus on vastuseks itimati kommentaarile, mille ta minu Reformikate kampaania teemaliselele postitusele jättis.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #, #
6 comments on “Ka ID-kaardiga võib petta saada
 1. Pronto ütleb:

  Ehk loo moraal on see, et kes väikest kirja ei loe, see toetab astmelist tulumaksu. Nagu Aarne.

 2. Aarne ütleb:

  Käesolevaga kinnitan, et ma ei toeta astmelist tulumaksu.

  Aarne Toompark
  /allkiri/

 3. BC ütleb:

  Siin lool pole üldse tähtsust, kas sa oled ID kaardi kasutaja või PIN koodi kaardiga või sa oled üldse ilma püksata. Petta saad sa igal juhul, kui ei ole hoolas ja tähelepanelik!

 4. Tõnu Samuel ütleb:

  http://toru.ee/view/ae0034e222d5 näinud oled?

 5. sepp ütleb:

  Tõnu, kurat, sa oled olulise teema – id-kaardi solkimine – algusesse jauranud 4 minutit suhteliselt ebaoluliselt usability teemal. Su “keskmine kasutaja” ei jõua olulise teemani sellise sissejuhatuse puhul.

 6. Aarne ütleb:

  Vaatasin klipi ära. Minul õnnestus Firefoxiga kõik ilusasti. Nüüd ma vähemalt eriti ei põe enam, et ma PIN1 abil allkirja ära panin. Isegi kasutustingimuste lugemine poleks jamast päästnud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*