Raske on kasutada miljonit

Kolhoos on talurahvale kommunismi kooliksEelmise miljoni-krooni-postituse kirjutasin ma sellest kui palju miljon krooni ruumi võtab. Jätkuks proovisin teada saada, et kuidas ma oma kodus olevat miljonit kasutada saaksin. Mitte et asju osta, vaid panka viia. Viidatud postituses arvutasin ma välja, et 1 miljon krooni 2-kroonistes kupüürides võtab ruumi 6 spordikotitäit. Koju mahub ära aga poes kasutada on keerulisevõitu.

Helistasin oma kodupanga klienditoele ja küsisin, et kui mul oleks miljon krooni kahekroonistes kupüürides, ma teavitan neid oma soovist ette ja raha on ilusasti 100 kaupa pakitud, siis kui kaua võtaks aega selle raha ülelugemine ja kontole kandmine. Telefoni teel ma vastust ei saanud aga mul soovitati neile läbi internetipanga pangateade saata. Vastuse saamine võttis aega vaid paar minutit ja polnud kuigi sisukas:

Tänan Teid kirja eest.
Kahjuks ei ole meil võimalik orienteeruvat aega öelda, kuna kõik kupüürid vaadatakse eraldi üle ning summa loetakse üle mitmeid kordi. Samuti tuleb sellise summa sularaha puhul arvestada ka asjaoluga, et pank on kohustatud küsima kliendi vara päritolu selgitust.
Kindlasti palun arvestata pikema ajaga.
Loodan, et antud informatsioon on Teile abiks ning vastame meeleldi edaspidi tekkivatele küsimustele.
Kiiretes küsimustest saate alati üldinformatsiooni ka klienditoe telefonilt.

Jälle sama targalt alguses tagasi. Ma ju kirjutasin neile, et tegu on hüpoteetilise olukorraga aga nemad vastavad mulle mingit jama. Täpsustasin siis järgmises pangateates, et ärme arvestame praegu mitte reaalset elu vaid lihtsalt öeldagu mulle, et kaua niisugune protsess võiks aega võtta. Kui nad tõesti ei viitsi, siis öelgu vähemalt, kui kiiresti üks masin jõuab 100 kupüürise paki üle lugeda. Kas selle peale tuli parem vastus? Ei:

Austatud Aarne Toompark
Tänan Teid panga poole pöördumise eest.
Seda, kuidas raha lugemine kontoris toimub on Teile eelnevalt selgitatud.
Selleks, et saaksite täpse vastuse oma küsimusele palun Teil pöörduda rahamasinaid tootva, vahendava või hooldava firma poole.
Parimate soovidega
...

Tõsiselt meeldiv kogemus pangaga suhtlemisel.

Praktiline kasu, mida sellest postitusest saab on see, et nüüd on täitsa selge, et suurfirmad ei taha oma klientidele konkreetse küsimuse peale selgeid vastuseid anda. Kui ma pankadelt zombi-kindlustuse kohta küsisin, siis ei vaevunud nad üldse vastama samas, samal ajal, kui kui ühest teisest kohast mulle isegi helistati tagasi. Kas nad tõesti vaatavad kontoseisu järgi, et ega niisugusel mehel küll miljonit sulas pole ja ei viiitsi lihtsalt vastata? Müstika.

* * *

Õnneks kohtusin hilkuti ühes seltskonnas korraga lausa mitme hoopis ühes teises pangas töötava inimesega ja nemad jõudsid kokkuleppele, et ühe 100 kupüürise paki lugemise aeg võiks olla umbes 20 sekundit.

Prooviks siis ise arvutada: oletame, et teller paneb 100-kupüürise paki masinasse ja masin loeb raha 20 sekundit üle. Rahapaki masinasse paneku ja väljavõtmise peale arvestan samuti 5 sekundit, st kokku pool minutit. Teller on tugev nagu raudnael ja suudab niisugust tempot hoida kogu rahalugemise vältel ja mina tagan rahapakkide olemasolu telleri käeulatuses. Mõni abiline tassib juba loetud pakid jooksvalt seifi.

Niisuguse arvestuse puhul kuluks kogu raha ülelugemiseks 2 500 minutit ehk ~42 tundi. Mina igatahes oma miljonit 2-kroonistes ei kogu. :)

Kui lugeda 100 krooniseid, siis saaks miljoni krooni puhul 50min ja 500'ste puhul ainult 10 minutiga hakkama. See oleks juba mõeldav aga ega see sularaha-rikka inimeste elu nii kerge polegi...

Sildid: #, #, #, #
6 comments on “Raske on kasutada miljonit
 1. Indigoaalane ütleb:

  Mul veeres seda lugedes mõte millegipärast pangaröövile- filmides on see kõik kuidagi kordades lihtsam:)?
  aga noh, ega röövel vist telleril raha üle lugeda ei lase ja vaevalt et tänapäeval enam kassas miljonit ka hoitakse. Need ajad on möödas..:)

 2. Priit ütleb:

  Tööstuslik tase USAs:

  For anyone familiar with the older, slower methods of handling currency, computerized counting was revolutionary. At the rate of 72,000 notes an hour, the REI culled bills that were the wrong denomination or positioned incorrectly. It also sorted for fitness, shredded those deemed unfit, and counted and banded fit 100-note straps. If fit, rejected notes could be recirculated, or incinerated if unfit. Bills headed for incineration were also bundled and indentified with a cancellation mark, four squares punched through the notes by a special machine.

  http://www.philadelphiafed.org/education/teachers/resources/history-of-currency-counting/#1980

 3. Indrek ütleb:

  Ja selle postituse iva on selles, et sularaha on paha?

  Pikin siia vahele isikliku kogemuse, mille sain töötades meie kaubandusvõrgus.

  Mitu minu klienti ei soovinud vahetusraha näha “madalaid kupüüre”.

  Nemad olid need, kelle tarbeks neid kupüüre kogutigi.

  Miks?

  Sest kassajäägis olid nad plussi poolel ja mida rohkem neid oli, seda rohkem oli plussi.

  Kuna kassa pidi olema täpselt paigas, siis jäi see pluss kõik üle.

  Ja üle ei saanud midagi olla.

  Seega pidi see raha kassast lahkuma.

  Oletame korraks, et ma mõtlesin selle situatsiooni välja…

 4. Tõnu ütleb:

  Vaesed teenindajad, kes sinu blogipostituste ideedevõrku jäävad…

 5. Aarne ütleb:

  Minu küsimusele vastamiseks oleks kulunud minut. Nüüd pidin ma mitu kirja ja nemad mitu vastust saatma. Kuna ma vastust ikka ei saanud, olen pahane ja järgmine kord pangakontorisse minnes ülbitsen teenindajaga. Lose-lose situatsioon.

  Zombikindlustuse küsimusele vastamiseks oleks samuti vaid paar minutit kulunud. Lihtne “Me ei paku niisugust teenust” vastus oleks kah hädapärast kõlvanud. Mõni teine, palju väiksem ja vähemate töötajatega, firma leidis aega, et helistada, täpsustada ja asjalikke vastuseid anda.

 6. Kaarel ütleb:

  Üks mu kolleeg viis kunagi tihkelt täis tuubitud kingakarbitäie kahekrooniseid panka. Teller ei olnud just kõige õnnelikum olnud. Kuivõrd kahekroonised on üldjuhul kortsus ja koledad, siis masinaga neid lugeda eriti ei saa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*